Çeşme’nin incisi: ILDIRI

Son dönemde gezginler Çeşme Alaçatıdan çok artık Ildırı'ya yönelmeye başladılar..Televizyonda popüler dizi olan “Fatmagül’ün Suçu Ne?” dizisinin ana mekanlarından biri olan belde, bu dizi sayesinde büyük üne kavuştu. Aslında üne kavuşmasını istemezdim. Özellikle Şirince ve Alaçatı'yı görünce güzellikleri yazmaya korkuyorum. Zengin doğal güzellikleri ile dikkat çeken Ildırı, yakın çevresinin sit alanı olarak korumaya alınmış olması ile bu güzelliklerini günümüze kadar koruyabilmiş. Çeşme ve çevresinin yazlık siteler ile dolmasına rağmen, Ildırı bu doğa yağmasından büyük ölçüde zarar görmemiş. Ayrıca Ildırı’ya yakın Erythrai antik kenti de bu güzel beldeye arkeolojik bir değer katmakta.

Ildırı’ya ulaşmak için Çeşme otoyolunu kullanmak yeterli. Anayolu izlediğinizde kolayca ulaşabiliyorsunuz. Fakat bu yolu sonuna kadar kullanmadan, yani Çeşme’ye girmeden kullanmalısınız. Otoyolun Çeşme’ye gelmeden Zeytinler ayrımını kullanarak daha kısa sürede Ildırı’ya ulaşabilirsiniz. Bence mutlaka o yolu kullanın..Çünki Zeytinlerde güzel bir belde görmeden geçmeyin derim..Bu ayrım sizi Germiyan köyüne götürecek. Ardından sahile, Germiyan yalısına çıkacaksınız. Birçok tatil sitesinin yeraldığı Germiyan yalısından yukarı çıkan yol (Sahile çıktığınız yolun sağ yönü) sizi kısa sürede Ildırı koyuna ulaştıracak.

Diğer bir yol ise yine Zeytinler ayrımından Urla‘nın Barbaros köyüne sapmanız, oradan Kadıovacık köyü yoluyla direkt Ildırı’ya çıkabilirsiniz.

Farklı bir tercih daha diyelim,  önce Çeşme’ye gidip, oradan Ildırı’ya da gidebilirsiniz. Tabi bu biraz daha uzun yol yapmanız demek oluyor.. Çeşme’den Ilıca beldesi yoluna girmelisiniz. Bu yolu takip edip önce Ilıca‘ya sonra Alaçatı, Şifne ve Germiyan yalısı yönüyle Ildırı’ya varabilirsiniz. Ildırı Çeşme’ye yaklaşık 25 km, Ilıca ise 15 km. mesafede.

Otomobil ya da motosikletiniz yoksa Ildırı’dan Çeşme merkeze minibüs çalışıyor. Bu minibüsleri kullanarak Çeşme’ye ve Ilıca plajlarına direkt ulaşabilirsiniz. Ayrıca Üçkuyular semt garajından yaz kış Çeşme, Ilıca ve Ildırı’ya her saat otobüs seferi bulunmakta. Sabah kahvaltısı için seçilebilecek en güzel yerlerden birisi, herkese öneririm..

Gelen Aramalar:ıldırı dolmuş saatleri,ıldırı izmir son dolmuşlar üçkuyular
HABER BİLGİLERİ
Bu haber 21 Şubat 2012, 16:10 tarihinde GEZİ VE TATİL kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 369 views Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
YORUM YAZIN

İsim :

E-posta:

WebSite:

*

Benzer Haberler